Dodana: 1 luty 2007 09:26

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:26

Znaki książkowe Wiesława Osewskiego

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza 15 grudnia o godz. 18 do galerii “Chłodna 20” na wernisaż wystawy "Znaki książkowe Wiesława Osewskiego".

Wiesław Osewski urodził się w 1949 roku w Augustowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom z projektowania graficznego uzyskał w 1973 roku w pracowni docenta Witolda Janowskiego. Tworzy w dziedzinie malarstwa, grafiki, rysunku, ilustracji książkowej, mail-artu, projektowania graficznego. Był redaktorem graficznym w wielu redakcjach i współpracował z wieloma wydawnictwami. Był wykładowcą w Studium Ekspresji Twórczej i Liceum Ogólnokształcącym w Suwałkach. Ekslibris uprawia od czterdziestu lat. Brał udział w 45 wystawach w Polsce i za granicą, na których otrzymał kilkanaście nagród. Najcenniejsza z nich to Medal Honorowy uzyskany w 1983 roku na X Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku. Medal ten jest najważniejszym światowym wyróżnieniem w dziedzinie ekslibrisu.

               

Ekslibris (łac. ex libris, z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami), lub z nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.
Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafki artystycznej. Ich tworzeniem zajmowało się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest jedną z dziedzin kolekcjonerstwa.
Posługiwanie się ekslibrisem jest uważane za wyraz szacunku i dbałości o książki ich właściciela. Pośrednio ekslibris ma również motywować do podobnej dbałości (i do terminowego zwrotu) osoby, którym dana książka jest wypożyczana. Ekslibris ma również za zadanie zabezpieczanie książki przed kradzieżą lub zagubieniem. Wykonany w szlachetnej technice graficznej (drzeworyt, miedzioryt, akwaforta, akwatinta, litografia) podnosi walory artystyczne książki, dając świadectwo bibliofilskiego do niej stosunku. Ekslibrisy wykonane pięknie (lub też należące do znanych osób) dodatkowo podnoszą wartość kolekcjonerską danego egzemplarza.

Wystawa „Znaki książkowe Wiesława Osewskiego” to projekt zrealizowany w ramach stypendium artystycznego prezydenta Suwałk. Można ją oglądać do 19 stycznia 2007 roku.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook